top of page
  • Edytka

Trasy wokół jeziora Bohinj - Wąwóz Mostnica

Zaktualizowano: 31 sie 2023


Tego lata postanowiliśmy spędzić kilka dni w Alpach Julijskich w Słowenii i naszą bazą wypadową była przepiękna miejscowość Stara Fužina położona kilka minut pieszo od jeziora Bohinj. Wybraliśmy to miejsce, ponieważ można stamtąd w krótkim czasie dostać się na wiele popularnych tras wspinaczkowych i spacerowych. Jedną z nich jest popularny wśród turystów wąwóz Mostnica. Znajduje się niecałe 15 minut od jeziora Bohinj, które jest jednym z najpopularniejszych obszarów w Słowenii. Wąwóz znajduje się na końcu malowniczej doliny Voje . Obszar ten jest częścią Parku Narodowego Triglav.

Korita Mostnica i dolina Voje należą do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Bohinj. Wędrując przez wąwóz można podziwiać krystalicznie czystą wodę, różnorodne formacje skalne oraz unikatową florę i faunę.

Obejście wąwozu zajmuje około 3 godzin (1,5 godziny w jedną stronę). Różnica poziomów wynosi 250 metrów. Trasa jest łatwa do przebycia i dobrze oznakowana. Wąwóz jest zamknięty zimą. W sezonie otwarty jest codziennie. Latem obowiązują bilety wstępu. Cena waha się od 3 do 5 euro. Bez opłat dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Spacer do Korita Mostnice (wąwozu Mostnica) rozpoczyna się w Starej Fužinie. Samochód można zostawić w centrum miasteczka obok supermarketu. Dalej należy iść dobrze oznakowaną drogą w stronę Blato. Ścieżka prowadzi obok pastwiska, wzdłuż ogrodzenia i lasu, aż do wysokiego kamiennego mostu (zwanego też „diabelskim mostem”).

Właśnie w tym miejscu kanion osiąga największą głębokość.

Z góry można podziwiać masy huczącej i kotłującej się wody. Według legendy, most zbudował sam diabeł, w zamian żądając pierwszej przeprawiającej się duszy. Z Diabelskiego Mostu możemy podziwiać głęboko wydrążony wąwóz skalny, na dnie którego płynie krystalicznie czysta Mostnica.

Przy moście znajdują się również drewniane ławki, na których można odpocząć. Po dotarciu do drewnianego domku, w którym uiszcza się opłatę za wstęp do Wąwozu Mostnica mamy do wyboru dwie trasy prowadzące po prawej lub lewej stronie kanionu. Stąd proponujemy okrążenie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, więc przy domku skręcamy w prawo, przez kolejny most. Dalej maszerujemy panoramiczną ścieżki wzdłuż wąwozu, która prowadzi leśną drogą z licznymi zakrętami, gdzie możemy podejść do wody. Wracając warto wybrać trasę drugą stroną kanionu.

Z panoramicznej ścieżki prowadzącej wzdłuż koryta wodnego, możemy obserwować ciekawe formacje skalne, a wśród nich tą najpopularniejszą, która otrzymała nazwę słonik. Nazwę tą zawdzięcza temu, że pod pewnym kątem wygląda jak pijący wodę słoń.

Trasa przez doliny Mostnicy kończy się krótkim podejściem do Planinskiej kočy na Voje, gdzie można skosztować pysznych domowych dań i odświeżyć się przed dalszą eksploracją doliny Voja (lub powrotem do Starej Fužiny).

Ze schroniska można kontynuować podróż przez malowniczą dolinę Voje aż do 21-metrowego wodospadu Voje (zwanego także wodospadem Šum lub wodospadem Mostnica). Po drodze mijany skrzyżowanie, które pozwoli nam dojść do wodospadu jedną z dwóch tras. Proponuje najpierw wybrać tą po prawej stronie. Jest ona szeroka, wygodna i dobrze oznakowana.

Spacer przez idylliczną dolinę dostarcza fantastycznych wrażeń nie tylko wizualnych. Kwitnąca łąka dostarcza ogrom doznań również dla nosa :). I tak dochodzimy do przepięknie położonej restauracji, gdzie można usiąść i odpocząć przed dalszą trasą, spróbować lokalnych dań i napoi.

Dalej wąska ścieżka prowadzi wprost do wodospadu.

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć wracamy tą samą ścieżką, ale jeżeli ktoś chciałby wracać drugą stroną wąwozu to trzeba być bardzo uważnym bo można przeoczyć zejście z głównej drogi na wąską ścieżynkę (po prawej stronie drogi powrotnej z wodospadu).

Cała trasa jest dobrze oznakowana i ogólnie łatwa, tylko w dwóch miejscach średnio trudna. Największym wyzwaniem są dwa pięciominutowe podejścia (pierwsze z koryta Mostnicy do chaty na Vojach i drugie do wodospadu Mostnica na końcu doliny).


Zapraszam również na pozostałe posty o trasach z regionu Bohinj : Dolina Triglavskich Jezior - Alpy Julijskie Vogel - Trasy wokół Jeziora Bohinj279 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Bình luận


bottom of page