top of page
Edytka

Niezwykła Prowansja - mistyczna tajemnica Świętej Groty pod Marsylią

Na wrześniowy tygodniowy wyjazd wybrałam Camping Domaine de la Sainte Baume w miejscowości Nans-les-Pins, na Prowansji we Francji. Nie miałam żadnych zaplanowanych tras i wycieczek, liczyłam na to, że wymyślę coś na miejscu. W recepcji kempingu polecono mi zwiedzić kilka popularnych miejsc, w tym grotę, gdzie miała ukrywać się św. Maria Magdalena. Nigdy wcześniej nie słyszałam tej historii, ale bardzo mnie ona zaciekawiła. Czasami, wybierając miejsce na wakacyjny urlop, nie zdajemy sobie sprawy, jakie turystyczne perełki znajdują się w okolicy.

Zgodnie z przekazami, po ukrzyżowaniu Jezusa Maria Magdalena, wraz ze swoją rodziną oraz innymi uczniami Chrystusa, znalazła się na statku bez żagli i sterów, który dzięki cudownej opiece dopłynął do wybrzeży Prowansji. Ta grupa wędrowców przybyła do małej zatoki nieopodal Marsylii i tutaj rozpoczęła swoją pielgrzymkę w głąb gór Sainte-Baume. Legenda głosi, że Marii Magdalenie objawiła się wizja wskazująca na jaskinię, gdzie miała znaleźć schronienie. Podążając za tym objawieniem, wędrowcy dotarli do malowniczego masywu górskiego i ukrytej w nim jaskini. To właśnie w tej Świętej Grocie Maria Magdalena miała spędzić ostatnie trzydzieści lat swojego życia na kontemplacji i modlitwie.

Od tamtej pory Święta Grota stała się miejscem pielgrzymek i duchowych praktyk. Przez wieki nawiedzali ją liczni pobożni wędrowcy, pragnący podążać śladami świętej pustelniczki. Wśród najsłynniejszych pielgrzymów byli m.in. królowie Francji – Ludwik VII oraz Ludwik IX, a także papież Bonifacy VIII. Wielu spośród nich pozostawiło w grocie cenne dary i wota, świadczące o sile ich wiary.

Święta Grota Marii Magdaleny znajduje się około 30 km na wschód od Marsylii, w malowniczej miejscowości Plan-d’Aups-Sainte-Baume.

Podróż do Świętej Groty rozpoczyna się na obszernym parkingu, usytuowanym u podnóża masywu górskiego. To tutaj pozostawiamy pojazdy i zaczynamy pieszą wędrówkę.

Pierwsze metry prowadzą łagodnie przez zalesione stoki, pozwalając stopniowo przyzwyczaić się do wznoszącego się terenu. Po krótkim, ale dość stromym podejściu, docieramy do pierwszego z licznych punktów widokowych. Stąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na panoramę gór Sainte-Baume. Ścieżka staje się odtąd coraz bardziej kręta i wymagająca. Mijamy kapliczki oraz miejsca modlitwy, które przez wieki nawiedzali pielgrzymi podążający tą samą trasą.

Z każdym krokiem krajobraz staje się coraz dzikszy, a roślinność bujniejsza. Po pokonaniu około 1,5 kilometra wznoszenia się w górę, docieramy wreszcie do masywnych schodów wykutych w skale. To ostatni etap naszej podróży - prowadzą one bezpośrednio do wejścia do Świętej Groty.  

Na wędrówkę warto założyć wygodne buty i zabrać ze sobą wodę, gdyż trasa bywa wymagająca. Święta Grota jest otwarta codziennie, a wstęp na jej teren jest bezpłatny. W sezonie letnim odbywają się tu liczne msze, koncerty i wydarzenia duchowe, przyciągające rzesze pielgrzymów.

Sama jaskinia zachwyca rozmiarami - jej długość sięga 42 metrów, a wysokość nawet 12 metrów. Wewnątrz panuje półmrok rozświetlany jedynie przez kilka wąskich szczelin w skale. Atmosfera tego miejsca na wskroś przesiąknięta jest mistycyzmem i duchowością. Wiele osób doświadcza tu uczucia głębokiego wyciszenia i kontemplacji. W centralnym punkcie groty znajduje się ołtarz, przy którym odprawiane są msze święte dla pielgrzymów. Dodatkową atrakcją jest podziemna kaplica Sainte- Madeleine, ukryta w bocznej niszy.

Święta Grota Marii Magdaleny pozostaje do dziś ważnym celem pielgrzymek dla katolików, a także miejscem medytacji i kontemplacji dla osób poszukujących duchowej głębi. Jej majestatyczne położenie wśród gór Sainte-Baume sprawia, że jest to prawdziwe sacrum pośród dzikiej natury.

Z jaskini św. Marii Magdaleny można dotrzeć na szczyt góry Sainte-Baume. Na górę prowadzi wyraźnie oznaczony szlak, który wiedzie przez malownicze tereny tego wyjątkowego pasma.

Pierwszy odcinek szlaku prowadzi przez prastary las bukowy i jodłowy, który otacza jaskinię. Po wyjściu z lasu ścieżka staje się bardziej stroma i zaczyna prowadzić przez wapienne klify i kamieniste tereny, typowe dla krajobrazu gór Prowansji.

Po przejściu przez klify dociera się do płaskowyżu i ostatniego odcinka, który prowadzi na sam szczyt góry Sainte-Baume, znajdujący się na wysokości 1147 m n.p.m. Szczyt oferuje panoramiczny widok na całe wybrzeże Lazurowe oraz Alpy Nadmorskie. W pogodny dzień widok rozciąga się aż po zatokę Marsylii i inne szczyty Prowansji.



Katedra św. Maksymina w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume

Kolejnym miejscem związanym ze św. Marią Magdaleną jest Katedra św. Maksymina w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume. Jest to imponująca gotycka bazylika, uważana za jedno z najważniejszych miejsc kultu w Prowansji. Znajduje się tam relikwiarz ze szczątkami św. Marii Magdaleny, co czyni ją celem licznych pielgrzymek i turystycznych odwiedzin. Ta majestatyczna świątynia zbudowana została w XIII wieku i jest największym kościołem gotyckim w południowej Francji.

Najważniejszą częścią bazyliki jest kaplica, w której znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Marii Magdaleny. Relikwiarz, bogato zdobiony złotem i szlachetnymi kamieniami, umieszczony jest w krypcie pod ołtarzem głównym. Można tu zobaczyć czaszkę świętej, przechowywaną w specjalnym relikwiarzu.

To właśnie ten zabytek przyciąga pielgrzymów z całego świata, którzy przybywają, by oddać hołd świętej Marii Magdalenie. Wierzy się, że szczątki przywieziono do Prowansji w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a krypta w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume została miejscem ich wiecznego spoczynku.

Bazylika św. Marii Magdaleny stanowi nie tylko miejsce kultu, ale i zabytkowy symbol, którego historia sięga korzeniami początków chrześcijaństwa w Europie, będąc świadectwem kultu Marii Magdaleny jako jednej z najważniejszych świętych. Cały kompleks jest cennym dziedzictwem historycznym i kulturowym, łączącym elementy religii, historii i sztuki.









Comments


bottom of page