Exeter to miasto w hrabstwie Devon w południowo-zachodniej Anglii. Położone nad rzeką Exe, około 58 km na północny wschód od Plymouth i 105 km na południowy zachód od Bristolu. Jest miejscem tętniących życiem, atrakcyjnym, z bogatą historią. Zaliczany do jednych z najbardziej interesujących miast w Anglii. Do Exeter przyjechaliśmy autobusem z lotniska w Bristolu. Oczywiście wiało i padało. Przemoczeni i zmęczeni dotarliśmy do zamkniętego już o tej porze hotelu. Kilka minut zajęło nam wybudzenie kogoś z obsługi. Ostatecznie około 2 w nocy położyliśmy się spać w maleńkim, ale czystym i ciepłym pokoju.
Na drugi dzień udaliśmy się na zwiedzanie miasta. W strugach deszczu ciągnęliśmy nasze walizki po brukowanych ulicach. Było to bardzo niewygodne ze względu na ogromne kałuże i spory hałas, który robiliśmy.
Exeter reklamowane jest jako miasto bogatsze w zabytki, niż cały Półwysep Kornwalijski. Swoją siedzibę ma między innymi Royal Albert Memorial Museum, w którego zbiorach znajdują się eksponaty z wielu dziedzin.
Nasze zwiedzanie postanowiliśmy zacząć właśnie od tego muzeum, i mieliśmy nadzieję, że będziemy mogli na jakiś czas przechować tam walizki. Faktycznie przemiła Pani z obsługi udostępniła nam zamykaną szafkę. Teraz już w pełni swobodni mogliśmy zacząć podziwiać wspaniałe eksponaty. Co niezwykłe wstęp jest tam bezpłatny. Wewnątrz można wypocząć w sporej kawiarni, gdzie serwowane są gorące napoje, ciastka i kanapki.
Kiedy w 1861 roku umarł książę Albert pojawiła się inicjatywa uczczenia jego pamięci w wyjątkowy sposób. Zdecydowano, że idealnym miejscem ku temu będzie Exeter. W ciągu kolejnego roku powstał projekt i tym sposobem utworzono Royal Albert Memorial Museum, które oprócz muzeum, stało się siedzibą galerii, biblioteki oraz dwóch szkół.
Zasoby muzeum to ok. 1.5 miliona eksponatów. Ściany budynku mieszczą obiekty z wielu dziedzin: archeologii, sztuki, nauk przyrodniczych, numizmatyki, tekstyliów, historii i kultury światowej. Posiada mnóstwo obrazów, szkiców, rzeźb autorstwa krajowych artystów.
Kolejnym ważnym zabytkiem jest usytuowana w samym sercu miasta romańsko-gotycka Katedra św. Piotra. Wstęp dla zwiedzających był płatny 7,50 funta od osoby dorosłej i 6 funtów dla studentów i seniorów. Dzieci poniżej 18 roku mogły wejść bezpłatnie. Bez opłat mogły wejść też osoby, które chciały pomodlić się.
Obok Katedry znajduje się Cathedral Close, czyli zabudowania pochodzące z końca XIII wieku. Cathedral Close 7 była dawniej kamienicą rodziny Courtenay. Od 1813 roku mieści się w niej Devon & Exeter Institution, biblioteka tylko dla członków, poświęcona rozpowszechnianiu sztuki i nauki. Elegancka biblioteka i pokoje do nauki mogą być również używane przez studentów i pracowników Uniwersytetu Exeter.
8, 9, & 9a to grupa budynków z centralnym dziedzińcem. Datowane na około 1500 rok, choć ich części mogą być nieco starsze. Zbudowane na użytek kanoników katedralnych, po reformacji zostały wydzierżawione prywatnym obywatelom i do niedawna służyły jako biura adwokackie.
Najstarsza część Cathedral Close 10 pochodzi z XIV wieku. Obecnie jest to dziekanat. Najbardziej charakterystyczną cechą są duże, dębowe drzwi, które mają co najmniej 400 lat. Drzwi zostały w ostatnich latach spopularyzowane przez fanów Harry'ego Pottera, którzy wierzą, że są one inspiracją dla drzwi do Pokoju Życzeń, tajnego pokoju w fikcyjnym Hogwarcie. Twórczyni Harry'ego Pottera, J.K. Rowling, była studentką na Uniwersytecie Exeter, więc była zaznajomiona z drzwiami pod numerem 10.
Dość dziwnie usytuowany na rogu ulicy Cathedral Close Kościół św. Marcina (St Martin's Church) jest jednym z najstarszych budynków w mieście. Jest to najważniejszy i najbardziej kompletny kościół w centrum Exeter, który uniknął zarówno wiktoriańskiego remontu, jak i bombardowania w czasie II wojny światowej, które poważnie uszkodziło wiele innych kościołów.
Pierwszy kościół na tym miejscu został poświęcony 6 lipca 1065 roku. Jego maleńka parafia - mniejsza niż rozmiar boiska piłkarskiego - służyła robotnikom i handlarzom, którzy tłoczyli się w trzy- i czteropiętrowych domach na okolicznych ulicach.
Kolejnym ważnym zabytkiem Exeter jest wzniesiony na przełomie XII-XVI wieku budynek ratusza miejskiego (Guildhall).
W Exeter znajduje się podobno najwęższa ulica świata - Parliament Street. Jej wymiary to 64 cm w najwęższym i 122 cm w najszerszym miejscu. Wiek - ponad siedemset lat. Łączy High Street z Waterbeer Street. Do XIX wieku nazywano ją po prostu Small Lane czyli Mała Uliczka. Jednak politycy wpadli na pomysł, aby wykorzystać ją w celach marketingowych. Przekształcenie nazwy na Parliament Street miało demonstrować drwinę z nowej ustawy parlamentarnej, która wprowadzała szerokie zmiany w systemie wyborczym.
W planach mieliśmy wiele innych miejsc do zobaczenia, przede wszystkim historyczne nadbrzeże. Jednak nieustający deszcz i wiatr przyspieszyły naszą decyzję o dalszej podróży, tym razem pociągiem, do docelowego Torquay.
Comments